Download Catalog
Medical Oxygen Concentrator AM-OC14 is a highly efficient low power consumption equipment in which oxygen is produced within 3 minutes when the power is on and its purity is high up to 93%±3%. It is designed with internal modules and an integrated system of oxygen modules for an easy and fast installation of the equipment. Likewise, it is connected by an alarm system, LED display, a monitor to check the oxygen purity, etc. are the requirements to operate the equipment easily.
| Flow Rate | 5 L/min adjustable |
| Purity | 93%±3% |
| Power Supply | 220 V/50 Hz or 110 V/60 Hz |
| Power Consumption | 300 VA |
| Noise | 52 dB |
| Compressor | pure copper oil free compressor |
| Molecular Sieve | Z12 to 07 |
| Filter | HEAP high efficiency filter |
| Alarm | Power failure, Over-heat, Low O2 purity alarm |
| Operation Environment | Temperature: 5 ℃ to 40 ℃ Humidity≤80% Atmospheric pressure: 86 kPa to 106 kPa |
| Internal Dimension (L×W×H) | 335x320x620 mm |
| External Dimensions (L×W×H) | 445x390x755 mm |
| Net Weight | 16.2 kgs |
| Gross Weight | 18.7 kgs |