Download Catalog
12-Channel Electrocardiograph AM-EGA12 enables the medical professionals to collect 12-lead ECG signals simultaneously and print the ECG waveform using thermal printing technology. The high resolution touch-screen allows easy and smooth operation. Large memory storage makes it convenient to store the data of the patient and access it in the future.
| Acquisition Mode | Simultaneous 12 leads acquisition |
| Measurement Range | 1 ~ 5 mVp-p |
| Time Constant | ≥ 3.2s |
| Frequency Response | 0.05Hz ~ 150Hz |
| Sensitivity | 5, 10, 20 mm/mV |
| Input Impedance | >50 MΩ |
| Input Circuit Current | < 0.1 µA |
| Noise Level | < 15 µVp-p |
| Anti-baseline Drift | Automatic |
| Patient Current Leakage | < 10 µA |
| CMRR | > 100dB |
| Filter |
AC Filter EMG Filter Anti-Drift filter |
| Recording Method | Thermal Printing |
| Recording Paper Dimension | 216 mm x 20 m |
| Paper Speed | 12.5, 25, 50 mm/s; ± 3% |
| Safety Standard | Class II CF applied part, there is defibrillation and pacing protection circuit in it. |
| Input Circuit | Floating and defibrillation protection |
| Sample Rate | 100 Hz |
| Power Supply |
Adapt to 110/220V, 50/60Hz Power supply Built-in lithium battery 14.8V; 4000mAh |
| Unit Dimension | 360 x 250 x 68 mm |
| Unit Weight | 4kg |