Download Catalog
Vein Detector AM-VDA12 features near-infrared light of 850 nm to provide clear vein imaging for all skin tones. With high-resolution of 640 × 480, it enhances venipuncture precision while reducing infection risks. Its pseudo-colored 3D display improves vessel depth visualization, and its lightweight design ensures ease of use in handheld or suspension modes. It is powered by a lithium battery and includes optional portable and fixed stands for added flexibility. It is ideal for medical professionals, ensuring efficient and accurate vein detection.
| Light Type | Near-infrared light |
| Infrared Wavelength | 850 nm |
| Image Resolution | 640 × 480 |
| Projection Distance | 200 mm ; ± 20mm |
| Projection Accuracy | ≤ 0.3 mm |
| Angle of Freedom | All angle |
| Power Supply | Lithium Battery |
| Weight | 500 g |
| Dimension | 235 × 66 × 70 mm |
| Battery Working Time | 4.5 hours |
| Operating Mode | Handheld and Suspension |
| Accessories |
Main Unit Battery × 1 Charging Adapter |
| Optional Accessories |
Portable Stand Fixed Stand |