Download Catalog
Vein Detector AM-VDA10 features near-infrared light of 850 nm to provide clear vein imaging for infants and adults of all skin tones. With high accuracy and 720 × 480 resolution, it detects veins of very small size, reducing venipuncture risks. It features adjustable colors, brightness levels, inverse mode, and image resizing for better visibility. This device comes with a main unit, battery, and charging base, with optional portable and fixed stands for enhanced usability.
| Light Type | Near-infrared light |
| Infrared Wavelength | 850 nm |
| Image Resolution | 720 × 480 |
| Visible Vein Size | ≥ 1 mm |
| Accuracy | 0.25 mm |
| Depth of Visible Vein | ≤ 12 mm |
| Projection Distance | 200 mm ; ± 20mm |
| Image Frame Rate | 20 FPS |
| Power Supply | DC 5V |
| Weight | 450 g |
| Dimension | 240 × 60 × 60 mm |
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Battery Working Time | 5 hours |
| Charging Time | 3 hours |
| Operating Mode | Handheld and Suspension |
| Accessories |
Main Unit Battery x 1 Charging Base |
| Optional Accessories |
Portable Stand Fixed Stand |