Download Catalog
Nerve Stimulator AM-NSA12 features a high-resolution 1.7-inch LCD screen, offering eight different massage modes to cater to various needs. With 20 adjustable intensity levels, users can customize their treatment experience for maximum comfort. It operates with a dual-channel system, allowing targeted therapy for different body areas simultaneously. Additionally, it ensures a complete and hassle-free experience for users seeking effective nerve stimulation therapy.
| Massage Modes | 8 |
| Intensity Adjustable | 20 Levels |
| Rated Current | ≤ 50 mA |
| Pulse width | 90 µs; ± 15% |
| Pulse duration | ≤ 20 s |
| Output current range | 475 mA to 525 mA |
| Rated power | ≤ 0.25 W |
| Output voltage range | 4.75 V DC to 5.25 V DC |
| Power Supply |
100 V AC to 240 V AC 50 Hz / 60 Hz |
| Unit Dimension | 7.8 × 14.3 × 6.8 cm |
| Unit Weight | 0.45 kg |
| Standard Accessories |
1 pc Massager 4 pcs Pads 2 Electrode wire 1 Power adaptor 1 USB cable |