Download Catalog
-60℃ Upright Freezer AM-UFC19 offers 708L storage space and precise temperature control ranging of -60°C. It features a hermetic compressor, automatic defrost, and a digital microprocessor for accurate temperature regulation. Built with durable stainless steel or ABS interiors, it offers easy cleaning and long-lasting performance. This freezer also includes high/low temperature and door ajar alarms, a LED display, and corrosion-resistant shelving. With an energy-efficient design and safety features like overcurrent protection, it’s ideal for commercial or industrial use.
| Temperature Range | -60℃ |
| Temperature Accuracy | ±0.5°C |
| Storage Capacity | 708 litres |
| Freezer Type | Upright Freezer |
| Compressor Type | Hermetically Sealed Compressor |
| Power Supply | 820 to 920 W |
| Display | LED Display |
| Defrost Method | Automatic Defrosting |
| Alarm System |
High/Low Temperature Alarm Door Ajar Alarm |
| External Build Material | Powder-Coated Stainless Steel |
| External Dimensions (W × D × H) | 1090 × 1000 × 1920 mm |
| Internal Dimensions (W × D × H) | 850 × 710 × 1255 mm |
| Weight | 285kg |