Download Catalog
-40℃ Upright Freezer AM-UFB17 offers consistent cooling temperature of -40°C to meet the stringent demands of laboratories, hospitals and research facilities. With a generous capacity of 508L, it provides ample storage for vaccines and other temperature-sensitive materials. Its construction emphasizes usability and security, featuring ergonomic double-door design with individual locks. Additional features like start-up delay protection, remote alarm terminals and battery backup for the alarm system enhance its reliability. The combination of advanced technology and dependable performance, makes it an ideal choice for cold storage applications.
| Temperature Range | -40°C |
| Storage Capacity | 508 litres |
| Freezer Type | Upright Freezer |
| Compressor Type | High-Efficiency Compressor |
| Power Supply | 800 to 880 W |
| Display | LED Display |
| Defrost Method | Manual Defrosting |
| Alarm System |
High and Low Temperature Alarms Door Open Alarm Power Failure Alarm |
| Build Material | Stainless Steel |
| External Dimensions (W × D × H) | 875 × 1030 × 1975 mm |
| Internal Dimensions (W × D × H) | 700 × 655 × 1150 mm |
| Weight | 255kg |