Download Catalog
6-Channel Electrocardiograph AM-EGA13 offers clear and accurate results with its high-resolution colour LCD. It performs 12 lead ECG with three different modes i.e. Manual, Auto and Arrhythmia Analysis. The USB disk and SD memory make it convenient for the transmission and accessibility of patient's data.
| Acquisition Mode | Simultaneous 12 leads acquisition |
| Measurement Range | 1 ~ 5 mVp-p |
| Time Constant | ≥ 3.2s |
| Frequency Response | 0.05Hz ~ 150Hz |
| Sensitivity | 2.5, 5, 10, 20 mm/mV |
| Input Impedance | ≥ 50 MΩ |
| Input Circuit Current | < 0.05 µA |
| Noise Level | < 15 µVp-p |
| Anti-baseline Drift | Automatic |
| Patient Current Leakage | < 10 µA |
| CMRR | > 120dB, with AC filter |
| Filter |
AC filter: 50Hz / 60Hz EMG filter: 25Hz / 45Hz Anti-drift filter: 0.15Hz |
| Recording Method | Thermal Printing |
| Recording Paper Dimension | 112 mm x 27 m |
| Paper Speed | 6.25, 12.5, 25, 50 mm/s; ± 3% |
| Safety Standard | Class II CF applied part, there is defibrillation and pacing protection circuit in it. |
| Input Circuit | Floating and defibrillation protection |
| Sample Rate | 100 Hz |
| Power Supply |
Adaptor 110-230V, 50/60Hz AC Power Supply Built-in lithium battery 14.8V ;4000mAh |
| Unit Dimension | 338 x 280 x 85 mm |
| Unit Weight | 3.5 kg |