Download Catalog
Multi-Channel Electrocardiograph AM-EGA10 with its compact and portable design enables end-user to perform test smoothly. Alphanumeric keyboard and high-resolution touch screen makes a convenient it a choice for health professionals.
| Acquisition Mode | Simultaneous 12 leads acquisition |
| Measurement Range | 1 ~ 5 mVp-p |
| Time Constant | ≥ 3.2s |
| Frequency Response | 0.05 Hz ~ 150Hz (-3dB) |
| Sensitivity | 2.5, 5, 10, 20 mm/mV |
| Input Impedance | ≥ 50 MΩ |
| Input Circuit Current | < 0.05 µA |
| Noise Level | < 15 µVp-p |
| Anti-baseline Drift | Automatic |
| Patient Current Leakage | < 10 µA (220V – 240V) |
| CMRR | > 100dB |
| Filter |
EMG Filter: 25Hz/ 30Hz / 40Hz/ 75Hz / 100Hz /150Hz DFT Filter: 0.05Hz / 0.15Hz AC Filter : 50Hz / 60Hz |
| Recording mode |
Automatic: 3CH×4+1R, 3CH×4, 3CHx2+2CHx3, 3CHx2+2CHx3+1R, 6CHX2 Manual: 3CH, 2CH, 3CH+1R, 2CH+1R Rhythm: Any lead selectable |
| Recording Method | Thermal Printing |
| Recording Paper Dimension | 80 mm x 20 m |
| Paper Speed | 12.5, 25, 50 mm/s |
| Safety Standard | Class I, type CF and defibrillation-proof applied part |
| Input Circuit | Floating and defibrillation protection |
| Sample Rate | 1000 Hz |
| Power Supply |
AC: 100V ~ 240V, 50 / 60Hz, 30VA ~ 100VA DC: 14.8V / 2200mAh, built-in lithium battery |
| Unit Dimension | 310 x 320 x 101 mm |
| Unit Weight | 3.0 kg |