Download Catalog
Disposable Surgical Pack AM-SP-A11 is a sterile solution designed for surgical procedures, ensuring convenience, hygiene and safety. It includes a mayo stand cover of 80 × 145cm to protect the Mayo stand. It also features two side drapes for covering surrounding areas, a head drape for the patient's head and a foot drape for covering the lower extremities. The two reinforced surgical gowns provide comfort and protection, while an instrument table cover ensures a sterile environment for surgical instruments. Being EO sterilized, it is ideal for quick and efficient setup in any surgical setting, meeting the highest standards of sterility and convenience.
| Mayo Stand Cover | 80 × 145 cm |
| Op-tape | 10 × 50 cm |
| Hand Towel | 30 × 40 cm |
| Side Drape | 75 × 90 cm |
| Head Drape | 150 × 240 cm |
| Foot Drape | 150 × 180 cm |
| Reinforced Surgical Gown | 120 × 150 cm |
| Instrument Table Cover | 150 × 190 cm |