Download Catalog
Clinical Chemistry Analyzer AM-CA32 is a fully automated, large capacity, bench-top analyzer that is flexible for low to mid volume laboratories. It makes the best use of available space by delivering full functionality in a small footprint. With a throughput of 240 to 300 tests per hour, 81 reusable cuvettes of 150-500µL reaction volume each, and an easy-to-use interface, the system provides a long-term platform for clinical excellence. The system incorporates a reagent inventory monitoring with real-time water blank test.
| Throughput | 240 – 300 Tests/Hr |
| Reagent Volume | 20-450 µL |
| Sample Volume | 2-60 µL |
| Reagent/Sample Tray | 60 reagent positions |
| Wavelength | 8 wavelengths : 340 – 670nm |
| Absorbance | 0 – 4.5 Abs |
| Relative Bias | ≤ ±2% |
| Reaction Volume | 150 – 500µL |
| Reaction Temperature | 37 ±0.1°C |
| Cuvettes | 81 reusable cuvettes |
| Automatic Dilution | 1:200 |
| Temperature | 10 – 30°C |
| Humidity | 30 – 85% |
| Water Consumption | ≤ 8.4 L/H |
| Printer | Built-in and external |
| Mixer | Independent mixing bar |
| Cuvette Washing | Auto washing station |
| Light Source | Halogen tungsten lamp >2000H |
| Interface | Ethernet, USB, RS232, HDMI, VGA etc. |
| Power Supply | AC 100 – 240V, 50/60Hz, ≤450VA |
| Dimension (W×D×H) | 880×650×570 mm |
| Weight | 90 Kg |