Download Catalog
Ultrasound Scanner AM-US41 adopts digital beam forming technology with unique and perfect design. Provided with 7 kinds of pseudo colors. Equipped with large 12-inch LCD monitor. Display depth is about 240 mm and depth could be increased. Intelligentized 8 segment TGC adjustment. It is light weight of 6.5 Kgs and very convenient to carry out. Primarily it can connect to laser printer and video printer directly. Image can be transferred to PC through USB ports for remote diagnosis. Built in pseudo color processor and can connect external screen monitors, color monitors and video image printer.
| Scanning Mode | Convex/Linear/Trans-vaginal |
| Display Modes | B, B+B, B+M, M, 4B |
| Scanning Depth | 240 mm |
| Gray Scales | 256 |
| Body Marks | 18 |
| Image Conversion | up/down, left/right, black/white |
| Zooming | *0.8, *1.0, *1.2, *1.5, *2.0 |
| Power Supply | AC 110V-240V, 50HZ/60HZ |
| Dimension | 56 × 42 × 26 cm |
| Net Weight | 5 kg |
| Gross Weight | 6 kg |