Download Catalog
Automated Portable Biphasic Defibrillator AM-PD41 comes with a biphasic waveform ensuring efficient energy delivery. Its enhanced auto-analysis function evaluates cardiac rhythms and automatically selects the appropriate energy level. Our defibrillator is equipped with an 8-inch high-resolution LCD display for clear and detailed visualization of vital parameters. It includes voice and visual prompts to guide users through the defibrillation process.
| Waveform | Biphasic |
| Charge Time | Less than 7 seconds |
| Impedance Range | 0 to 250 ohms |
| AED Function | Auto analyses and charge X3 with programmable auto energy level selection |
| Shockable Rhythms |
Ventricular fibrillation (≥200UV) Ventricular tachycardia (≥140bpm) QRS complex wave duration (≥140ms) |
| Prompts | Voice and visual prompts |
| Display Type | 8-inch high-resolution LCD |
| Sweep Speed | 25mm/sec |
| Display Information |
HR (Heart Rate) Lead/Pads On/Off Alarm SpO2 (Oxygen Saturation) AED (Automated External Defibrillator) Functions and Prompts Alarm Selection and Limits |
| Patient Connection |
5-lead ECG cable 3-lead ECG cable Paddles |
| Lead Selection | Displayed on monitor, paddles, I, II, III, AVR, AVL, AVF, V |
| ECG Size | 0.25, 0.5, 1, 1.5, 2, 4 cm/mV |
| Heart Rate | 20 to 300BPM |
| Heart Rate Alarm | On and Off user selectable |
| Smart Alarms | Beeper/voice prompts indicate a shockable rhythm |
| Synchronized Mode | Coordinates with R-wave of patient |
| Energy Selection | 2, 5, 7, 10, 20, 30, 50, 70, 100, 150, 200, 300, 360 joules |
| Printing Method | High-resolution thermal print head |
| Printer Paper | 50mm thermal |
| Recorder Speed | 2.5mm/sec, 25mm/sec, 50mm/sec. User-selectable 6-second delay |
| Automatic Function | 9-second recording initiated by alarm activation or defibrillator charge/discharge |
| Print-Out Modes | Manual or Automatic |
| Battery Type |
60 defibrillator discharges at maximum energy 3 hours minimum of continuous ECG monitoring |
| Batter Operation | 12V |
| Dimensions | 330×240×180 mm |
| Net Weight | 6 kg |
| Gross Weight | 10 kg |
Manual defibrillation AED 3/5-lead ECG RESP Thermal Recorder One Battery