Download Catalog
Ocular Field Analyzer AM-OAA10 features a 90° inspection range, 30cm inspection distance, and adjustable visual target brightness, offering accurate visual field testing. It features a compact design with dimensions of 412 × 497 × 513mm. Its key features include real-time monitoring, gaze and head position tracking, and automatic pupil size measurement. This device also offers automatic fixation monitoring, blind spot tracking, and environment light detection. With a compact design, it delivers precise and rapid exams, supported by comprehensive software for in-depth analysis.
| Inspection Range | 90° |
| Inspection Distance | 30 cm |
| Background Light Brightness | 31.5 asb |
| Power |
100 to 240V 50 to 60Hz |
| Visual Target Brightness | 1 asb to 10,000 asb |
| Visual Target Size | Goldmann III |
| Visual Target Interval Time | 200 ms |
| Threshold Test Models |
Center 5º to 16º Center 10º to 68º 24 to 2 30 to 2 30º to 60º Nasal Step |
| Upper Threshold Test Models |
30º to 40º 30º to 76º P to 60 60º to 81º 60º to 120º 90º to 135º Nasal Side |
| Pupil Size Test | Automatic |
| Operating System | Windows 7 or Higher |
| Dimensions (L × W × H) | 412 × 497 × 513 mm |
| Weight | 17 kg |