Download Catalog
Mobile Aneroid Sphygmomanometer AM-MASA10 can measure blood pressure within a range of 20 to 300 mmHg with ± 3 mmHg accuracy. It is equipped with a 2-meter long spring tube for flexible and convenient measurements. Our sphygmomanometer features an adjustable cuff for accurate readings across different arm sizes. The cuff is crafted from durable and comfortable nylon material for long-lasting use.
| Measuring Range | 20 to 300mmHg |
| Accuracy | ± 3 mmHg |
| Sub-Division | 2 mmHg |
| Spring Tube | 2 m |
| Cuff Material | Nylon |
| Cuff Size | 55×14cm |
| Bladder | Latex rubber with two tube |
| Bulb | Latex bulb with metal valve |
| Weight | 5 kg |
Blood pressure display Adult cuff Child cuff
Dual head stainless steel stethoscope