Download Catalog
Mesh Nebulizer AM-MNA21 is a space-saving unit that offers a cup capacity of 8 ml for ample medication storage. It generates fine particles with a size of 3.7 μm ± 25%, ensuring optimal delivery of medication to the lungs. Our nebulizer features a detachable medicine cup for easy cleaning and refilling. Constructed with polycarbonate and silicone material, providing durability & safety for users.
| Cup Capacity | 8 ml |
| Atomized Particles | 3.7 μm ± 25% |
| Atomization Rate | ≥ 0.2 MI/min |
| Nominal Frequency | 113 kHz |
| Noise | ≤ 50 Db (A) |
| Residual Liquid Amount | ≤ 0.5MI |
| Operational Mode | Continuous operation |
| Power | 3V DC ( 2 AA 1.5 V Alkaline batteries) |
| Dimensions | 50×48×130 mm |
| Weight | About 110 g ( without battery) |