Download Catalog
-86℃ Upright Freezer AM-UFD21 features 938L capacity, designed for precise storage of temperature-sensitive items. It operates within a temperature of -86°C and ensures ±1°C temperature accuracy through a hermetic compressor. This freezer also features a digital microprocessor controller, an alarm system for high/low temperature, and power failure alerts. It is built with durable food-grade stainless steel interior and powder-coated steel exterior, offering efficient energy consumption. With LED lighting for visibility, it is ideal for labs, medical, and scientific storage needs.
| Temperature Range | -86℃ |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Storage Capacity | 938 litres |
| Freezer Type | Upright Freezer |
| Compressor Type | Hermetic Compressor |
| Power Supply | 900 to 1020 W |
| Display | LED Display |
| Defrost Method | Manual Defrosting |
| Alarm System |
High/Low Temperature Alarm Door Ajar Alarm Power Failure Alarm |
| External Build Material | Powder-Coated Steel |
| Internal Build Material | Stainless Steel |
| External Dimensions (W × D × H) | 1240 × 1000 × 2000 mm |
| Internal Dimensions (W × D × H) | 1000 × 700 × 1335 mm |
| Weight | 320kg |