Download Catalog
-60℃ Upright Freezer AM-UFC15 features a temperature range of -60°C, with a temperature accuracy of ±1°C, ensuring stable storage conditions. With a total volume of 308 liters, it provides ample storage space, with external and internal dimensions. It incorporates automatic defrost functionality, which ensures minimal maintenance. Its high-efficiency fan ensures uniform cooling throughout the unit. It meets various safety and performance standards, ensuring peace of mind and long-lasting operation in any commercial or laboratory setting.
| Temperature Range | -60℃ |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Storage Capacity | 308 litres |
| Freezer Type | Upright Freezer |
| Compressor Type | Hermetically Sealed Compressor |
| Power Supply | 400 to 580 W |
| Display | LED Display |
| Defrost Method | Automatic Defrosting |
| Alarm System |
Over-Temperature Alarm Door Open Alarm Power Failure Alarm |
| External Build Material | Powder-Coated Steel |
| Internal Build Material | Stainless Steel |
| External Dimensions (W × D × H) | 810 × 760 × 1810 mm |
| Internal Dimensions (W × D × H) | 570 × 485 × 1140 mm |
| Weight | 160kg |