Download Catalog
-25℃ Upright Freezer AM-UFA17 offers a robust 508L capacity, designed to provide reliable and secure storage of temperature-sensitive materials. This freezer operates within a temperature of -25°C, controlled by a precise digital microprocessor that ensures consistent cooling throughout. Its external and internal dimensions offer ample space for storage. Its digital LED display shows both the set and current temperature, allowing for precise monitoring. With a user-friendly interface, it is designed to ensure that users can easily set, monitor and adjust temperature settings for various applications.
| Temperature Range | -25°C |
| Storage Capacity | 508 litres |
| Freezer Type | Upright Freezer |
| Compressor Type | High-performance, energy-efficient compressor |
| Power Supply | 800 to 880 W |
| Display | LED Display |
| Defrost Method | Automatic Defrosting |
| Alarm System | Visual and Audible Alarm with Reset Function |
| Build Material | Stainless Steel |
| External Dimensions (W × D × H) | 875 × 1030 × 1975 mm |
| Internal Dimensions (W × D × H) | 700 × 655 × 1150 mm |
| Weight | 255kg |