Download Catalog
Handheld Pulse Oximeter AM-HPOA20 is a space-saving unit that covers an oxygen saturation range of 30% to 100%. It offers a wide pulse rate range from 25% to 350 bpm for broad-spectrum heart rate monitoring. Our oximeter provides three SpO₂ sensor choices for precise readings. Utilizes a clear LCD screen to offer a user-friendly display for accurate SpO₂ levels and pulse rate. It is powered by rechargeable AA batteries for extended operational time.
| Measuring Parameters | SpO₂, PR, PI |
| SpO₂ Measuring Range | 30% to 100% |
| SpO₂ Accuracy |
+2% (80% to 100%) +3% (70% to 79%) |
| Pulse Rate Measuring Range | 25% to 350 bpm |
| Pulse Rate Accuracy | ± 2 bpm |
| Pulse Rate Resolution | 1 bpm |
| Temperature | 5°C to 40°C |
| Relative Humidity | 15% to 80% |
| Air Pressure | 860 hPa to 1060 hPa |
| Display | LCD |
| Battery | Two AA alkaline batteries |
| Dimensions ( H×W×D) | 124×92×26 mm |
| Weight | 0.6 kg |