Download Catalog
12-Channel Electrocardiograph AM-EGA11 enables the medical professionals to collect 12-lead ECG signals simultaneously and print the ECG waveform using thermal printing technology. The high resolution touch-screen allows easy and smooth operation. Large memory storage makes it convenient to store the data of the patient and access it in the future.
| Acquisition Mode | Simultaneous 12 leads acquisition |
| Measurement Range | 1 ~ 5 mVp-p |
| Time Constant | ≥ 3.2s |
| Frequency Response | 0.05Hz ~ 150 Hz (-3dB ~ +4dB) |
| Sensitivity | 2.5, 5, 10, 20, 40 mm/mV; ±5% |
| Input Impedance | ≥ 50 MΩ |
| Noise Level | < 15 µVp-p |
| Anti-baseline Drift | Automatic |
| Patient Current Leakage | < 10 µA |
| CMRR | >100dB |
| Filter |
EMG interference filter: 25Hz/35Hz (-3dB) Power frequency filter: AC 50Hz/60Hz(-20dB)) |
| Recording Method | Thermal Printing |
| Recording Paper Dimension | 80 mm x 20 m |
| Paper Speed |
Auto: 5, 6.25, 10, 12.5, 25, 50, 100 mm/s; ± 5 % Rhythm: 5, 6.25, 10, 12.5, 25, 50, 100 mm/s; ± 5% |
| Safety Standard | Class I, type CF and defibrillation-proof applied part |
| Input Circuit | Floating and defibrillation protection |
| Sample Rate | 1000 Hz |
| Power Supply |
AC: 100V ~ 240V, 50 / 60Hz, 30VA ~ 100VA DC: 14.8V / 2200mAh, built-in lithium battery |
| Unit Dimension | 410 x 300 x 200 mm |
| Unit Weight | 4 kg |