Download Catalog
Disposable Surgical Pack AM-SP-A16 is designed to provide essential items for maintaining a sterile environment during surgeries. The laparoscopy drape of 200 × 300cm provides full coverage during procedures. It contains a mayo stand cover for maintaining a sterile field for instruments, along with EO sterile packaging for optimal sanitation. It also includes OP-tape for securing dressings, hand towels and an instrument pocket for easy access to tools. The camera cover of 13 x 250cm ensures contamination-free use of medical equipment. Additionally, it features surgical gowns and instrument table covers to keep work surfaces sterile in the operating room.
| Mayo Stand Cover | 80 × 145 cm |
| Op-Tape | 10 × 50 cm |
| Hand Towels | 30× 40 cm |
| Instrument Pocket | 27 × 40 cm |
| Camera Cover | 13 × 250 cm |
| Laparoscopy Drape | 200 × 300 cm |
| Reinforced Surgical Gown | 120 × 150 cm |
| Instrument Table Cover | 150 × 190 cm |