Download Catalog
-86℃ Upright Freezer AM-UFD20 features an 808L storage space, offering a temperature of -86°C. It features a dual-stage compressor for efficient cooling and a precise temperature accuracy of ±1°C. This freezer also features durable construction with a powder-coated steel exterior and stainless-steel interior. It includes safety alarms and a manual defrost system. Its quiet operation design and power-efficient performance, make it a dependable solution for preserving sensitive samples in controlled environments.
| Temperature Range | -86℃ |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Storage Capacity | 808 litres |
| Freezer Type | Upright Freezer |
| Compressor Type | Dual-Stage Compressor |
| Power Supply | 850 to 950 W |
| Display | LED Display |
| Defrost Method | Manual Defrosting |
| Alarm System |
High/Low Temperature Alarm Door Ajar Alarm Power Failure Alarm |
| External Build Material | Powder-Coated Steel |
| Internal Build Material | Stainless Steel |
| External Dimensions (W × D × H) | 1090× 1010 × 2025 mm |
| Internal Dimensions (W × D × H) | 850 × 735 × 1335 mm |
| Weight | 300kg |