Download Catalog
-86℃ Upright Freezer AM-UFD17 is a 508L storage solution designed for laboratories, hospitals, and pharmaceuticals. It maintains precise temperature of -86°C with ±1°C accuracy, using energy-efficient compressors and CFC-free refrigerants. Its durable stainless-steel interior and corrosion-resistant exterior ensures long-term reliability. Features include a microprocessor-based controller, digital display, manual defrost, for precise monitoring. Additionally, this freezer offers robust, efficient, and dependable ultra-low temperature storage.
| Temperature Range | -86℃ |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Storage Capacity | 508 litres |
| Freezer Type | Upright Freezer |
| Compressor Type | High-Efficiency, Energy-Efficient, Single-Stage Compressor |
| Power Supply | 800 to 880 W |
| Display | LED Display |
| Defrost Method | Manual Defrosting |
| Alarm System |
High/Low Temperature Alarm Door Ajar Alarm Power Failure Alarm Low Battery Alarm |
| External Build Material | Powder-Coated Steel |
| Internal Build Material | Stainless Steel |
| External Dimensions (W × D × H) | 875 × 1030 × 1975 mm |
| Internal Dimensions (W × D × H) | 700 × 655 × 1150 mm |
| Weight | 255kg |