Download Catalog
-86℃ Upright Freezer AM-UFD15 features 308L storage capacity, offering a temperature range of -86°C and temperature accuracy of ±0.1°C. It features a manual defrost system, a microprocessor-based control, and an environmentally-friendly compressor. This freezer includes an alarm system, a digital temperature recorder, and optional remote monitoring. It is built with a durable stainless-steel interior and a powder-coated steel exterior, offering efficient insulation and adjustable shelving. In addition, its security features, mobility with casters, and low noise level operation, make it ideal for laboratories and healthcare facilities.
| Temperature Range | -86℃ |
| Temperature Accuracy | ± 0.1°C |
| Storage Capacity | 308 litres |
| Freezer Type | Upright Freezer |
| Compressor Type | Secop Compressor |
| Power Supply | 400 to 580 W |
| Display | LED Display |
| Defrost Method | Manual Defrosting |
| Alarm System |
Audible and Visual Alarms for Temperature Deviations and Sensor Failures |
| External Build Material | Powder-Coated Steel Plate |
| Internal Build Material | Stainless Steel |
| External Dimensions (W × D × H) | 810 × 760 × 1810 mm |
| Internal Dimensions (W × D × H) | 570 × 485 × 1140 mm |
| Weight | 160kg |