Download Catalog
-60℃ Upright Freezer AM-UFC18 is a commercial freezer offering 608L of storage with efficient air-cooled cooling and a temperature accuracy of ±1°C. It features a high-efficiency hermetic compressor, eco-friendly refrigerants, and automatic defrosting. This freezer includes high/low temperature, door open, and power failure alarms, along with a digital controller. This freezer comes with safety features like overload protection and auto restart. Its adjustable shelves and lockable casters, make it a reliable choice for commercial cold storage.
| Temperature Range | -60℃ |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Storage Capacity | 608 litres |
| Freezer Type | Upright Freezer |
| Compressor Type | Hermetically Sealed Compressor |
| Power Supply | 810 to 900 W |
| Display | LED Display |
| Defrost Method | Automatic Defrosting |
| Alarm System |
Over-Temperature Alarm Door Open Alarm Power Failure Alarm |
| External Build Material | Stainless Steel |
| Internal Build Material | Stainless Steel |
| External Dimensions (W × D × H) | 940 × 980 × 1920 mm |
| Internal Dimensions (W × D × H) | 700 × 680 × 1255 mm |
| Weight | 280kg |