Download Catalog
3-Crank Manual Hospital Bed AM-CMHB10 supports a weight load of up to 250 kg, providing strong and reliable support for patients. It features a steel frame treated with sand-blasting and electrostatic powder-coating for durability. The bed includes foldable 6-rank aluminium alloy side rails to ensure additional safety. It is equipped with four silent wheels with brakes for safety and easy mobility. Our manual hospital bed is designed to provide optimal patient care and stability in any medical setting.
| Backrest max upward angle | 70° |
| Footrest max upward angle | 30° |
| Height adjustment | 450 to 700 mm |
| Load capacity | 250 kg |
| Wheel diameter | Φ125 mm |
| Dimension (L × W × H) | 2150 × 950 × 700 mm |
| Platform dimension | 1940 × 900 mm |
| Headboard dimension | 2020 × 930 × 330 mm |
| Footboard Dimension | 2020 × 930 × 330 mm |